Tıkanan giderler nasıl açılır?

Tuvalet tıkanıklığı açma, lavabo tıkanıklığı açma, pimaş açma, kanalizasyon tıkanıklığı, logar tıkanıklığı, tıkalı gider açma, boru tıkanıklığı açma, banyo gider tıkanıklığı açma işlemleri, tıkanıklığın kaynağının gözle görülememesi ve bir bakışta sağlıklı tespit edilememesi nedeniyle profesyonel sıhhi tesisat müdahalesi isteyen tesisat sorunlarıdır.

Gider Tıkanması Nedir?

Gider tıkanması; mutfak lavabosu, banyo lavabosu, küvet gideri, duşakabin gideri olan boruların çeşitli atıklar nedeniyle tıkanması ve temiz ya da pis suyun tahliye olamaması problemidir.

Giderler Neden Tıkanır?

Bir gider borusunun tıkanmasının en temel nedeni, sıvı dışında katı maddelerin (yemek artıkları, saç vb.) giderlerde bırakılmasıdır. Zamanla gider borularında biriken bu atıklar, lavabo açıcıların çözemeyeceği kadar bir birikmeye neden olur ve profesyonel su tesisatçısı müdahalesi gerektirecek hale gelir. Bu nedenle profesyonel tıkanıklık açma hizmeti almalısınız.

Gider Tıkanması Problemi Nasıl Çözülür

Tuvalet, banyo, lavabo, pimaş ve kanal borularındaki tıkanıklıkları, kırma işlemi yapmadan teknolojik tesisat cihazlarıyla açılması daha uygun olur. kırmadan dökmeden tıkanan giderlerin tespit edilip açılması işlemlerinde temel adımlar şöyledir:

  • Gider tıkanıklığının kaynağı tespit edilir.
  • Kameralı cihazlar ile tıkanan borular görüntülenir
  • Gider tıkanıklığının türü tespit edilir
  • Gider tıkanıklığını açacak, ihtiyaç duyulan cihazlar belirlenir
  • Tıkanıklık, robot sistemiyle çalışan cihazlarla etraftaki fayans, lavabo vb. kırılmadan giderilir.

Evde pratik çözümler

Gider borularının tıkanıklığı için başvurulan ilk çözüm pompalama yöntemi. Bu yöntemi özellikle lavabonuzda su birikmesi olmuşsa lavabo açıcı kullanmadan önce suyun tahliyesini sağlamak için de kullanabilirsiniz. Yapacağınız lavaboyu pompalama işlemi sonrası borular açılırsa lavabo açıcı kullanmanızı gerektirecek bir durum da ortadan kalkabilir. Lavabo açıcı gibi kimyasallar yerine doğal çözümler de uygulayabilirsiniz. Bunlar içinde en yaygın olanı karbonat ve sirkedir. Tıkanan giderek yarım bardak sirke, yarım bardak karbonat dökün, 15 dakika bekletin ve kaynamış su dökün. Gider tıkanıklığı fazlaysa bu işlemi birer saat ara ile iki kez uygulayabilirsiniz. Ancak siz yine de giderlerini tıkanmaması için lavabo, tuvalet ya da banyo giderlerine yabancı cisimler, yemek artıkları vb. atmamaya dikkat edin ve önemli tıkanıklık problemlerinde işinde uzman sıhhi tesisat ustasından profesyonel destek alın. İstanbul’da kanalizasyon tıkanıklığı açma işlemlerinde ve tuvalet tıkanıklığı açmada en doğru servisi veren, robotla tıkanan tuvaletleri açan Su Tesisatçı; hızlı, uygun fiyatlı, kesin çözümler sunuyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir