Kırıkkale Su Tesisat; Kırıkkale'de sıhhi tesisat, su kaçağı tespiti, petek temizliği, tıkanıklık açma, koku tespiti, Kırıkkale tesisat hizmeti vermektedir.

Evde Cihaz Olmadan Su Kaçağı Problemi Nasıl Çözülür?

Evde yaşadığınız su kaçağı problemleri nasıl çözüleceği hakkında bilgi deneyiminiz yok ise, telefonla bizi arayıp takıldığınız yerleri bize sorabilirsiniz.

Tuvalet, banyo gibi yerlerde oluşan su kaçakları, evinizde çok kötü kokular yayan küflenme durumunun yanı sıra kirli sular bütün eve yayıldığı için sağlığınızı etkiler. Su kaçağı olan bölge kullanılmaz hale gelir. Üstelik sizde olan bir su kaçağı, muhtemel alt komşunuza da yansıyacağı için, komşuluk ilişkileriniz bozularak kavga ve gürültü çıkabilir. Bu saydıklarımız çok ufak bir su kaçağının yol açacağı birkaç problemden biri.

İRTİBAT NUMARAMIZ:
0537 392 93 61 NUMARALI TELEFONDAN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ.
Kırıkkale Tesisat, Kırıkkale Su Tesisatçısı, Kırıkkale Su Tesisat

Banyonun altında oluşan sızıntılar, alt katın tavanından damlayana kadar hiçbir şeyden haberiniz olmaz. Alt komşunuzun prizlerinden su çıkmaya başladığında, acil önlemler almanız gerekir. Banyolarda oluşan su kaçakları, bulunması en kolay tesisat arızalarıdır. Alt daireye istenmeyen sebeplerden dolayı verdiğiniz rahatsızlık kısa sürede halledilmezse, hukuki olarak komşunuzla aranızda ciddi sıkıntılar oluşabilir. Bırakın kendi dairenize tadilat yaptırmayı, alt kata verdiğiniz zararı bile karşılamak zorunda kalırsınız. Arıza oluştuğunda makineyle su kaçaklarına bakan usta bulmak eskisi kadar zor değil. Eskiden internet bu kadar yaygın olmadığı için, sürekli tavsiye üzerine evlerde kaçak araması yapardık. Şimdilerde ise hiç tanımadığımız müşteriler bizi internet üzerinden bulup, çağırıyorlar. Evinizde su kaçağı problemi olup olmadığını anlamak için edindiğimiz tecrübelerden maddeler halinde bahsederek kolayca anlamanızı sağlayacağız. Aşağıda yazılı problemlerden bir ya da bir kaçını yaşıyorsanız evinizde su sızıntısı olabilir.

İlk önce şunu belirtelim; su kaçağının bir çok sebebi olabilir. Yanlış döşenmiş bir tesisat, kalitesiz malzemelerin kullanılması, tesisatçının boruları döşerken zarar verip kırması veya çatlatması gibi.  Depremle veya ufak şiddetli artçı sarsıntılar da tesisata zarar verip, su sızıntılarına meydan verebilir. Eski bir binada oturuyorsanız eğer su kaçağının sebebi deforme olan tesisat borularıdır.

Evinizin su kaçağı olan bölgesinde nem, rutubet, küflenme olur. Artı olarak da sıva ve boyalarda dökülme ve yumuşama meydana gelir. Su kaçakları onarılmadığı taktirde en ufak bir depremde binanızın rutubetli ve küflenmiş bölgeleri ilk önce yıkılan yerlerdir. Bilgilendirme amaçlı şunu söyleyebiliriz; Yeni bir bina yaptırıyorsanız eğer kesinlikle demir borular kullanmayın. Demir borular zaman içerisinde çok fazla deforme olmaktadır. Bu deformasyonun önüne geçmek için PVC borulardan kullanmanızı tavsiye ederiz.

  • Evde su kaçağından şüphe ediyorsanız, ilk önce faturanıza bakmalısınız. Faturanız büyük rakamlar halinde gelebilir.
  • Kendi evinizde veya alt komşunun tavanında su damlaları oluşabilir. Bu damlalar sürekli ise temiz su tesisatında kaçak vardır.
  • Bunun yanında tavanda veya duvarda dökülmeler ve küflenme meydana gelir.
  • Su damlaları ara ara akıyorsa atık su tesisatında kaçak vardır. Çünkü, atık su tesisatı dediğimiz yerler tuvalet, banyo ve mutfak gibi yerlerdir. Buraların kullanımı sırasında su akmaya başlar, kullanılmadığında da su durur.
  • Buralarda oluşan kaçaklar etrafa kötü bir koku yayar, duvarlarda sararma, kararma oluşur ve kötü bir görüntüdür.
  • Su sayacınıza bakarak da su kaçak tespiti yapabilirsiniz. Bütün vanaları kapattığınızda su sayacınız hala çalışıyorsa bir ihtimal sayaçta arıza olabilir, bunun için İSKİ’den yardım isteyin. Eğer arıza yoksa kesinlikle kaçak vardır ve bu size faturada yansır.
  • Kombi suyundan da anlayabilirsiniz. Eğer kombinin suyu azalıyorsa, kalorifer tesisatında su kaçağı olabilir ve bu kaçak duvarlarınıza dökülmeler ve kararmalar olarak kendini belli eder.

Kendiniz evinizi inceleyerek kaçak olan bölümü buldunuz ve bundan sonrası artık uzman ekiplerin işidir. Kendi dalında uzman ve işin ehli olan tesisatçılar da sizin gibi bütün evinizi tekrar araştırma altına alarak, kaçak olan tesisat bölümünü bulur. Evde su kaçağı bulma hizmetinden yararlanmak için cihazlı tesisat ustalarından yardım alın. Tesisat bölümlerinin her biri farklı olarak onarılır. Ama uzman ekipler en son çıkan teknolojik aletleri kullandıkları için, evinize hiçbir zarar vermeden su kaçağını da tespit ederek onarırlar. Yeter ki profesyonel tesisatçılara başvurun.

Kalorifer tesisatında su kaçağı tespit edilen bir kaçak için sadece kimyasal ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar kaçak olan bölgeyi bulur ve kapatır. Ama kalorifer tesisatının temiz ve bakımlı olması gerekir. Borularda oluşan kirler, kimyasal ilaçların borulardan geçmesini engeller.

Temiz su tesisatında tespit edilen bir su kaçağı için de tesisat borularına basınçlı su verilir ve elektronik akustik dinleme cihazları ile dinlenir. Normalde suyun sesi farklıdır ama kaçak olan bölgelerde daha farklılaştığından kolayca anlaşılır. Ve bulunan kaçak bölgesine işlem uygulanır. Hiçbir yeri kırıp dökmeye de gerek kalmaz. Sıcak sular için de termal, ısıya duyarlı kameralarla tespit yapılır.

Atık su tesisatındaki kaçak için genel olarak ufak, dijital kameralar ile noktasal tespit işlemi yapılır. Kamera borulara salınır ve bütün her yerde gezdirilir. Kamera görüntüleri ile kaçak bulma işlemi bu şekilde yapılır. Böylece kendiniz de bu kaçağı görmüş olursunuz. Eğer kaçak olan yerde fayans varsa, vakumlu cihazlarla fayanslarınız kaldırılır ve sadece kaçak olan bölge kırılıp boruya ulaşılır. Eskiden olduğu gibi bütün fayanslarınız kırılmaz, bir sürü tadilat ortaya çıkmaz ve eviniz kirlenmez. Şüphe duyduğunuz rutubet, duvarda siyahlanma gibi problemleri uzmanından destek alarak çözüme kavuşturun.

Su Kaçağı Probleminin Sebepleri

Su kaçağı problemi her zaman başımıza gelmese de meydana geldiğinde hemen önlenmelidir. Aksi takdirde temizlenmesi ve kurtulması zor durumlara yol açabilir. Su kaçağının meydana gelmesinin belli başlı sebepleri vardır. Su tesisatındaki zayıflık ve evin yapım aşamasında gösterilmeyen özen su kaçağı olmasının başlıca sebeplerindendir. Bazen de bu kaçaklar bilinçsizce kullanımların sonucunda meydana gelir. Eğer su boruları gözle görünür bir yerdeyse, korunması iyi bir şekilde yapılmalıdır ve keskin malzemelerin boru ile teması önlenmelidir. Yer altında yer alan su borularında da su kaçağı meydana gelebilir. Bunun sebebi ise boruların bir süre sonra deformasyona uğramasıdır. Zamanı geldiğinde evlerde su sızıntısı bulma servisi aracılığıyla uzman kontrolünde bu yer altı borularının da gereken bakımı yapılmalıdır.

Evde Su Kaçağı Bulan Firma

Kırıkkale Tesisat, evlerde su sızıntısı bulma servisi veren bir tesisat firmasıdır. Siz de yukarıda saydığımız problemlerden birini yaşıyorsanız evde su kaçağı bulan tesisatçı çağırabilir cihazla su sızıntısı bulma işlemini yaptırabilirsiniz. Kırıkkale’da hem Avrupa hem de Anadolu yakasında tüm semtlere hizmet veren firmamız bilgisayarlı su sızıntısı bulma servisi sağlamaktadır. Evde cihaz kullanamadan su kaçağı araması yapmak eskide kalan bir yöntem olduğu gibi uzun süren ve çok daha masraflı tadilat işlemlerine neden olan bir yöntemdir. Bu yüzden profesyonel tesisatçı firmalar tarafından kesinlikle önerilmemektedir.

 

İRTİBAT NUMARAMIZ:
0537 392 93 61 NUMARALI TELEFONDAN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ.
Kırıkkale Tesisat, Kırıkkale Su Tesisatçısı, Kırıkkale Su Tesisat

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir