Tıkalı Olan Kanallar Nasıl Açılır?

Tıkalı Olan Kanallar Nasıl Açılır?

Kanalizasyon genellik evlerden ve işyerlerinden çıkan pis suların toplandığı ve gitmesi gereken yere ulaştırıldığı borulardır. Genellikle pis bir iş olan kanalizasyon işi aslına bakarsanız oldukça önemli bir olaydır.

Çünkü şöyle bir düşündüğünüz zaman yüzlerce ev ve iş yeri bulunmaktadır. Tabi ki de bunlardan çıkan pis suların aktığı bu borularda mutlaka tıkanmalar oluşacaktır.

İşte bu gibi durumlarda büyük problemler ortaya çıkabilir. Çünkü tıkanan bir kanalizasyon borusundan ilerleyemeyen su mutlaka bir logar kapağı bularak dışarı taşacaktır. Buda inanılmaz kötü bir koku ve çevre kirliliği demektir. İşte bu andan itibaren devreye kanal açma firmaları ve belediyeler devreye girecektir. Özel ekipmanları ile hızlı bir şekilde çalışan bu ekipler her daim bu işin içinde olan insanlardır. Ancak eski zamanlarda bu işler biraz daha zor ve uğraştırıcıydı. Aslına bakarsanız oldukça kolay olan ve hemen çözümlenebilecekken çok daha zora götürülen bu kanal açma işlemi kırıp dökülerek yapılmaktaydı. Bu nedenle çok daha fazla uzun sürmekte ve maddi açıdan daha fazla faturalar oluşmaktaydı. Şimdi ise teknolojinin de gelişme ile çok daha kolay yöntemler oluşmaktadır.

Bunlardan en başta gelenlerden bir tanesi kanal açma da kullanılan özel robotlardır. Hiç bir kırma dökme işlemi yapmadan kolaylıkla tıkanan boruları açabilir ve maliyeti biraz olsun düşürebilirsiniz. Ama en önemlisi zamandan büyük bir kazanç sağlamış olursunuz. Ancak bilinmesi gereken bir şey vardır ki bu işlem yapılırken pis su giderini temizlemek temiz su giderini temizlemeye oranla çok daha zordur. Bu nedenle daha zahmetli ve maliyeti yüksek bir iş olacaktır. Çünkü temiz su giderini termal kameralar aracılı ve dinleyiciler ve kısa bir sürede tespit edebilir ve hasarlı bölgede ufak kırma işlemleri yaparak tamir edebilirsiniz. Ancak pis gideri tam olarak bu şekilde yapılması mümkün değildir.

Kanalizasyon açma oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü yanlış yapılan bir durumda giderlerin daha hasar görülmesine sebep olunabilir. Bu durumda her yere pis su ve atıklar yayılabilir ve oldukça büyük problemler ortaya çıkabilir. İşte bu tarz durumların önüne geçmek için teknoloji ve profesyonel ekipler ile çalışılmalıdır. Bu sayede her şey çok daha iyi ve hızlı bir şekilde yapılabilir.

Kanal açma teknikleri arasında bir çok farklı yöntem vardır. Artık teknoloji sayesinde kırıp dökme işlemleri yerine daha makul ve mantıklı işlemler yapılmaktadır. Hem bu sayede çevre kirliliği de biraz olsun azaltılmaktadır. Bunlardan en iyisi olan robot ile kanal açmadır. Bu sayede pratik bir şekilde tıkalı olan kanallar açılabilmektedir. Ancak bunun öncesinde tıkalı olan kanalda tıkanıklığın nerede olduğu nasıl tespit edilebilir ? Kanalizasyon temizleme de birincil yardımcımız kameralı kanal açma aletleri olacaktır. Bunlar sayesinde kolay bir şekilde tıkanıklığın yeri tespit edilebilir ve tıkanıklık kısa bir sürede ortadan kaldırabilir.

Sadece ev ve iş yerleri için değil, genel olarak da düşündüğümüz zaman bir çok kanalizasyon kanalında sıkıntı yaşanmaktadır. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi tuvaletlere atılan peçeteler ya da yabancı cisimlerdir. Bu nedenle kanallarda sadece atık su yerine farklı cisimlerde yüzmekte ve zamanla birikerek tıkanıklara yol açmaktadır. Bunun etkisi ise zamanla ortaya çıkacaktır.

Örneğin yağışlı bir günde yağmur sularının da kanalizasyona inmesi ile birlikte zamanla borularda ki tıkanmalar sebebi ile taşmalar oluşacaktır. Bu da sokaklarda ufak tefek sellerin oluşmasına neden olacaktır. Hatta bu nedenden dolayı belki de bazı dükkanlar pis su içinde kalacaktır. Bunun sorumluluğu ise o sokakta yaşayan insanlar olacaktır. Çünkü her atılan yabancı cisim ve tuvalet kağıdı bu boruları tıkamaktadır. Böyle durumlarda kanal temizleme işlemi için hemen birileri çağırılmalıdır. Ya da belediye aranarak kanalizasyon temizleme ekipleri istenmelidir. Aksi taktirde büyük sıkıntılar yaşanabilir ve istenmeyen durumlar oluşabilir. Bunun önüne geçmek için kendi kendimize önlem alabiliriz. Bu sayede en azından kendi çevremizde olan kanalizasyon borularını bir nebze korumuş oluruz. Eğer gerekli özeni gösterilmez ise atılan tüm cisimler zamanla bu boruları tıkayacaktır. Bu da pis su taşkınları olarak bize geri dönecektir. Böyle bir durumda ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir. Ne de olsa düşündüğünüz zaman bu borular ile tüm evlerden ve iş yerlerinden çıkan kirli atıklar bulunmaktadır ve bu çevreye yayılacak olursa tifo, dizanteri gibi ciddi hastalıklara yol açabilir. Böyle bir durumda ise küçük çaplı salgınlara kadar yol açabilir. Böyle bir durumlar karşılaşmamak için mutlaka gerekli özen gösterilmelidir.

İRTİBAT NUMARAMIZ:

0537 392 93 61 NUMARALI TELEFONDAN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir