Tıkalı Mutfak Gideri Açma

Tıkalı Mutfak Gideri Açma

Sık sık tekrarlanan bir sorun olan mutfak gideri tıkanmaları sonucunda geri taşmalar yaşanabilir. Tıkanan mutfak giderlerinde tekrarlanan bu sorunları lavabo açıcı gibi kimyasallar kullanarak açmak tesisata zarar vereceği gibi kalıcı bir çözüm değildir.

İRTİBAT NUMARAMIZ:

0537 392 93 61 NUMARALI TELEFONDAN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ.

Mutfak pis su gider borularının tıkanmasında en büyük etken yemek artıkları ve bitkisel yağlardır. Önlem alınmadığı zaman sonu tadilata kadar giden bu sorunların önüne geçmek çok kolaydır. Tıkanıklığın önüne geçmek için bulaşık yıkarken tabakların dibinde kalan yemek artıklarını evyenin içinde biriktirerek çöpe atmak gerekmektedir. Aksi takdirde artıklar, sifonun ya da mutfak gider borusunun ilerisinde birikerek suyun önünü kapatır. Evyeden gider su çekmemeye başladığında tıkanıklığın ilk safhası başlamış demektir. Bu sıkıntıyı yaşayan ve ceremesini çeken ev hanımlarına büyük sorumluluk düşmektedir. Ancak zamanın yarısını mutfakta geçiren, dikkatli ev hanımlarında bu sıkıntıyı görmek pek mümkün olmasa da bazen tıkanmanın sebebi yapı esnasında işçilik hatalarından kaynaklanmaktadır. Tesisatçı ustalarının eğim vermeden döşediği gider borularını, ne kadar dikkatli kullanırsanız kullanın, tıkanıklığın ortaya çıkmasına neden olur. Böyle durumlarda tadilat yapmadan problemi kesin çözüme kavuşturmak mümkün değildir.Yanlış kullanım sonucunda tıkanan mutfak gider borularında yaşanan tıkanıklıklar kırmaya gerek kalmadan açılmaktadır. Kırıkkale Tesisat mutfak gideri açma işlemini kameralı robotlar ile yapmaktadır.

Mutfak Giderlerinin Tıkanma Sebepleri

  • Mutfak gider borusuna yeterli eğim olmadığından tıkanmış olabilir.
  • Mutfak borusundan aşırı yağlı su gönderildiğinden tıkanmış olabilir.
  • Mutfak borusuna çamaşır veya bulaşık makinesi bağlıysa, bunlardan giden su içerisinde yağ ve elbise iplikleri birleşerek dirsek diye tabir edilen dönemeçlerde kuş yuvası gibi bir katı bölüm oluşturabilir.
  • Yan daire ile gideriniz ortak bağlıdır, siz dikkatli kullansanız dahi yan komşunuzun gönderdiği atıklar borunuzda tıkanma yapabilir.
  • Mutfak ana gider borusunun çatıda üzeri açık bırakılmıştır. Çatıdan çocukların attığı kabuk veya taşlar, ana boruda tıkanma yapabilir. Lavabo borusu üzerinde de aynı problemle karşılaşabilirsiniz.
  • Mutfak ana hatlarında yapılan yanlış bağlantılarından kaynaklanabilir.

Mutfak Lavabo Giderlerinin Tıkanmaması için Nelere Dikkat Edilmeli?

Mutfaklar günlük yaşamda en çok kullanılan mekânlardır. Mutfaklar da en fazla rastlanan sıkıntı ise lavabo tıkanıklıklarıdır. Özellikle profesyonel mutfaklarda (restoran, otel vs…) lavabo tıkanıklıkları çok rastlanan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu problemin çözümünü anlatmadan önce, problemin oluşmasını engellemek için neler yapılmalı, nelere dikkat edilmeli profesyonel olarak size aktaralım. Öncelikle profesyonel mutfaklarda, doğru ve düzgün tesisatın döşenmiş olması çok önemlidir. Bunun içinde tecrübeli ve profesyonel gider açan firmalar ile çalışmak iyi bir tesisata sahip olmanın tek yoludur. Bu birinci şart sağlandıktan sonra dikkat edilmesi gereken ikinci şey ise lavabo giderinin tıkanmasına sebep olabilecek mutfak artıklarına dikkat etmek için bir lavabo süzgeci kullanmaktır. (Lavabo süzgeci kullanımı aynı zamanda mutfaklarda sağlığa uygunluk sağlar) Ne kadar az gibi görünse de bu artıklar zamanla tıpkı bir kaya gibi sertleşerek lavabo giderinin tıkanmasına sebep olur. Üçüncü olarak dikkat edilmesi gereken nokta tıkanıklık oluşması durumunda kimyasal kullanmak yerine basınç uygulamaktır. Çünkü kimyasallar genellikle zaman ve para kaybına neden olur. Dördüncü olarak ise belli dönemlerde lavabonun altından gidere bağlanan sifon borusunu temizlemek veya değiştirmektir. Çünkü bu plastik parça, lavabodan atıkların ilk geçtiği kısımdır ve zamanla daralarak sifon tıkayabilir. Bu parçayı değiştirmek oldukça masrafsız ve basittir. Çoğu zamanda bu iyi bir çözüm olacaktır. Tüm bunlara rağmen problem oluşması engellenemiyor ve sorun devam ediyorsa yapılabilecek en doğru çözüm profesyonel bir yardım almaktır.

Mutfaklarda Çöp Öğütücü Kullanmanın Önemi

Daha çok gıda işiyle ilgili işletmelerde kullanılan çöp öğütücüler, mutfakların vazgeçilmez bir parçasıdır. Çöpe atmakta zorlandığınız meyve ve sebzeleri parçalayarak, atık su giderinin içerisine göndermek için kullanılır. Çöp öğütücü kullanan işletmelerde, su gideri tıkanması pek fazla yaşanmaz. Sadece dikkat edilmesi gereken husus öğütücü çalıştırılmadan önce musluk suyunun açılması gerektiğidir. Öğütülen maddelerin mutfak lavabo giderinde birikmemesi için, suyla beraber çalıştırılması şarttır.

Mutfaklarda Yağ Tutucu Kullanılması

Yağ tutucu, atık yağların belediyenin kanalizasyon sistemine karışmasını engelleyen, içerisinde su ve yağ ayrışımı yapan depodur. Bir giriş ve bir çıkışı bulunan hazneler genelde endüstriyel ve ticari alanlarda kullanılmaktadır. Yağ sudan daha hafif olduğu için, depo içerisinde beklerken yukarıda kalır. Bu şekilde kullanılan atık su gider borularının ömrü daha uzun olur. Çevre bilinci oturmuş toplumlarda yağ ayırıcı kullanımı mecburi hale getirilmiştir. Türkiye’de bazı belediyelerde yağ tutucu kullanmayan işletmelere ruhsat verilmemektedir.

Mutfak Gideri Tıkanıklığı Açma Hizmetinde Kırıkkale Tesisat Farkı

Lavabo borusu içerisine tortu ve yağ birikintileri yerleşerek boru içerisinde bir katman oluşturur. Tıkanıklık problemlerine üzerine çalışan Kırıkkale Tesisat ekibi borularda meydana gelen çeper daralmasını tamamen yok etmek için boru çaplarına uygun ölçüde zincir sistemini geliştirmiştir. Bu yöntem kullanılarak mutfak gideri tıkanıklığı açıldıktan sonra, aynı sıkıntıyı kolay kolay yaşamanız imkânsızdır. Robota takılan ucu sivri kafalar, tıkalı noktada sadece bir parmak büyüklüğünde delik açar. Pis suyun gidişini hızlandırır fakat kalıcı bir çözüm olmaz. Bunun sonucunda her yıl cihazlı tesisatçı çağırmak zorunda kalırsınız.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir