Tıkalı lavabo nasıl açılır?

Tıkalı lavabo nasıl açılır?

Mutfak lavabosu ya da banyo lavabosu çeşitli atıklar nedeniyle tıkanır. Lavaboda ve borularda kalan temiz ya da pis suyun tahliye edilmesi gerekir.

Bir lavabo gideri borusunun tıkanmasının en temel nedeni, sıvı dışında katı maddelerin (yemek artıkları, yağlar, saç vb.) giderlere dökülmesi ya da atılmasıdır. Ayrıca boruların eski olması sonucu kireçlenme, harç gibi inşaat atıkları lavabo tıkanmasının nedenleri arasındadır. Zamanla gider borularında biriken bu yabancı maddeler, lavabo açıcıların çözemeyeceği kadar bir birikmeye neden olabilir. İlk çözüm olarak uygulanan lavabo açıcılar ya da pompalama işlemi probleminizi çözmüyorsa profesyonel su tesisatçısından hizmet almanızı öneririz.

Lavabo açıcı kullanmalı mı?

En hızlı başvurulan yöntem, marketlerde ve nalburlarda satılan lavabo açıcıların tıkanan lavabo giderine uygulanmasıdır. Problem çok büyük değilse evet işe yarayan bir yöntemdir. Diğer yandan lavabo açıcı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır: Lavabo açıcı gibi kimyasal maddeler, reaksiyon esnasında yüksek ısı ortaya çıkarır. Güçlü asit, lavaboyu tıkayan maddeleri eritmek üzere su ile etkileşime geçer. Bu güçlü asit, gider hattındaki pvc, plastik borulara da zarar verebilir. Bu nedenle ilk çözüm olarak pompalama işlemini uygulayabilirsiniz. Bu işlemi yaparken lavabolarda genellikle musluk hizasında yer alan taşma deliğini de bir bez ile kapatmanızı öneririz.

Gider hattınızı yenilemenize neden olacak sonuçlarla karşılaşmamak için Su Tesisatçı’dan kırma işlemi yapılmayan, profesyonel lavabo açma hizmeti alabilirsiniz. Lavabo tıkanıklarında sık karşılaşılan yağlanma sorunu nedeniyle her zaman lavabo giderini açmak sorunu kökünden çözmeyebilir. İstanbul’da tesisat problemlerinin çözümü için her noktaya hizmet veren Su Tesisatçı, boru tıkanıklığı problemlerini hızlı ve ekonomik olarak çözer. Su Tesisatçı; tuvalet, banyo, lavabo, pimaş ve kanal borularındaki tıkanıklıkları, kırma işlemi yapmadan teknolojik tesisat cihazlarıyla açar.

  • Gider tıkanıklığının kaynağını buluruz.
  • Kameralı cihazlar ile tıkanan boruları görüntüleriz
  • Gider tıkanıklığının türünü tespit ederiz
  • Gider tıkanıklığını açacak cihazlarımızı tespit ederiz
  • Tıkanıklığı, robot sistemiyle çalışan cihazlarla etrafı kırıp dökmeden gideririz.

Tüm bu problemlerle uğraşmamak içinse önlem almakta yarar var. Bunun için de çözüm basit: Lavabonuza çay/kahve posası ve pirinç gibi taneli yiyecekler dökmeyin. Çok yağlı bulaşıkları yıkadıktan sonra yağların donarak gideri tıkamaması için lavaboya kaynar su dökün.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir