Petek temizleme nasıl yapılır?

Petek temizleme nasıl yapılır?

Petek temizliği, düzenli olarak yılda 1 kez yapılması gereken bir işlemdir. Kalorifer sıhhi tesisatınızın, kalorifer peteklerinizin temizlenmesi, kalorifer ısısından optimum yararlanmanızı sağlar.

Petek temizliği nedir?

Kullanıldığı süre boyunca peteklerin içinde ya da yerden ısıtma sistemi varsa borularda kireç, çamur ya/ya da korozyon atıkları birikir. Bu da peteklerin ısıtma verimliliğini düşürür. Bu kirlilik petek temizleme makineleri ve özel temizlik maddeleri kullanılarak giderilir.

Peteklerin kirlendiğini nasıl anlarsınız?

Peteklerinizin yüzeyi kombinizde ayarladığınız ısıya göre daha düşük ısıdaysa, petekler yeteri kadar ısınmıyorsa, petekleriniz bölgesel olarak soğuksa (Örneğin peteğinizi üstü ısınıyor altı soğuk kalıyorsa ya da tam tersiyse), musluklardan az su geliyorsa, peteklerinizden siyah ya da koyu kahverengi su geliyorsa, kombiniz çalıştığında anormal bir ses çıkarıyorsa, sıcak su düzensiz akıyorsa yani su bir ısınıp bir soğuyorsa, kombiden en uzak noktadaki petek soğuk kalıyorsa, petekleriniz kirlenmiş ve petek temizliği yaptırmanız gerekiyor demektir.

Petekler Isınmıyor, Peteklerin Altı Soğuk Üstü Sıcak, Neden?

Petekleriniz ısınmıyor ise veya kalorifer peteklerinizin üstü ısınıyor altı ısınmıyorsa, petek temizliği yaptırmanız gerekmektedir. Kalorifer peteklerinin geç ısınması problemi de yine temizlik yaptırmanız gerektiğinin göstergesidir. Kalorifer tesisatında sirküle olması gereken su, zamanla pis su haline gelip tıkanmalara neden olur ve bu da peteklerde ısınma sorununa yol açar.

İstanbul’da kalorifer peteği temizleme alanında, verdiği profesyonel hizmet ile yüzde yüz müşteri memnuniyeti sağlayan Su Tesisatçı olarak, özel kimyasal petek temizleyiciler ve özel petek temizleme cihazları kullanarak peteklerinizi temizliyoruz.

Petekler Nasıl Temizlenir, Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Kalorifer peteği temizleme işlemleri, Su Tesisatçı tarafından büyük bir titizlikle yapılır. Kombi tesisatından evin her noktasındaki kalorifer peteğine kadar ince ince bütün kontroller gerçekleştirilir. Kalorifer tesisatı borularının hepsi, büyük bir özenle ve kalorifer tesisatı kimyasal temizleme ilaçları ile temizlenir. Evinizin ya da işyerinizin kalorifer petekleri hiç yerinden sökülmeden yapılan temizlik işlemlerinin sonunda banyoda yer alan havlupandan pis su, etraf kirletilmeden, akıtılır.

Kalorifer peteği temizliğinde ilk adım kombinin kapatılması olmalıdır. Bunun nedeni temizlik sırasında tesisattan çıkacak kireç tortu gibi maddelerin kombinin içerisinden dolaşarak filtreleri eşanjör, sirkülasyon pompası gibi yerlerde tıkanmaya neden olmamaktır. Daha sonra petek temizleme makinesi banyoda bulunan havlupanın veya bir petek sökülerek onun yerine tesisata bağlanır. Kombi kapalıyken açık peteklere bağlı olan makine çalıştırılır ve 10 dakika çalışır halde tutulur. Bu işlem sonrası makineye temiz su alınır. Makinede temiz su tesisata verilerek peteklerdeki kirin atılmasını sağlanır. Tüm tesisattaki kaba pislik atıldıktan ve tesisat temiz suyla doldurulduktan sonra tahliye ve temiz su dolum hortumları sökülür. Tesisat temizleme için özel üretilmiş temizlik maddesi, tesisatın büyüklüğüne göre belli oranda eklenir. Bu madde tesisata yayıldıktan ve suyun sıcaklığı ayarlandıktan sonra, tesisattaki bütün peteklerin vanaları kapatılır ve bir peteğin vanaları açılarak temizlik işlemine başlanır.

Açık olan petek iyice temizlendikten sonra kapatılır ve bir sonraki petek açılarak sırasıyla bu şekilde devam edilir. Tüm peteklerdeki temizlik işlemi sonrası durulama işlemine geçilir. Tesisata temiz su aktarımı sonrası sistem koruma maddesi eklenir. Sistem koruma maddesi tesisatınızda ve kombinizde bulunan bütün parçaları korur, korozyona uğramasını engeller. Sistemi kombiye bağlamadan önce kombi filtresi de temizlenir. Daha sonra kombi bağlantıları yapılır ve kombi çalıştırılır. Sistem basıncı 1.5 bar olana kadar su takviyesi yapılır.

Kalorifer Peteği Temizleme Fiyatları

Kalorifer peteği temizliği fiyatları Kırıkkale Su Tesisatçı tarafından en uygun seviyede tutulmaktadır. Servis kalitesinden ödün vermeyen Kırıkkale Su Tesisatçı, İstanbul’un tüm ilçelerine aynı fiyatı uygulayarak hizmet veriyor.

İRTİBAT NUMARAMIZ:
0537 392 93 61 NUMARALI TELEFONDAN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir