Evinizde bulunan temiz ve ferah hava, lavabodaki kötü koku nedeniyle bozuluyor mu? Tertemiz bir halde bulunan mutfağınızdan veya banyodan yinede kötü kokular mı geliyor?

Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir? Pratik Çözüm Teknikleri

Evinizde bulunan temiz ve ferah hava, lavabodaki kötü koku nedeniyle bozuluyor mu? Tertemiz bir halde bulunan mutfağınızdan veya banyodan yinede kötü kokular mı geliyor?

Üstelik bu kokuların nereden ve neden geldiğini bir türlü tespit edemiyor musunuz? Kaynağı belli olmayan kötü kokuyu gidermek için pek çok işlem denemenize rağmen çözüm getirmedi mi? İlk olarak endişelenmemek gerektiğini söyleyerek, doğru adreste olduğunuzu belirtmek isteriz.

İRTİBAT NUMARAMIZ:

0537 392 93 61 NUMARALI TELEFONDAN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ.

Söz konusu kötü kokuların kaynağını ve nedenini bulmak, meydana gelen kötü kokuyu gidermek için ilk aşamadır.

Lavabo Kokusuna Etken Olan Maddeler Nelerdir?

Lavabo kokusunun nedeni birçok etkenden kaynaklanıyor olabilir. Lavaboyu tıkayan maddeler genelde evlerde kullanılan temizlik malzemeleri ve atık su gider kısımlarının da tıkalı olması pis suların gitmesini zorlaştıracağından dolayı kötü koku oluşumuna neden olur. Boru içerisinde daralmaya yol açan etkenler pis suyun beklemesine sebep olur. Bu tarz yaşanan şikayetleri lavabo tıkanıklığı açan makine ile temizliyoruz. Eğer duş teknesinin içerisinde suyun gerektiği hızda gitmediğini fark ediyorsanız, bunu bir an önce açtırmalısınız.  Zira gider kanalları tıkalı olduğu için ilerde kötü kokuların artmasına neden olabilir. Atık su borularından gelen kokular da ortalığa yayıldığı için olumsuz bir sonuç doğar.

Su giderlerinin tıkanmasının belli başlı sebepleri vardır. Kâğıt havlu, tuvalet kâğıdı, deri ve saç kalıntıları giderlerin tıkanmasının nedenlerinden olabilir. Ayrıca yağlı atıkları sürekli lavaboya döktüğünüzde, bir süre sonra bu yağın borularda birikmesinden kaynaklı tıkanmalar meydana gelir. Apartmandaki tesisat yapısının kalitesi de bu giderlerin tıkanması ve sorunların giderilmesi sırasında önem arz etmektedir.

Lavabo Kokusuna Bitkisel Çözümler 

Lavabo kokusunu gidermek için doğal yollara başvurabilirsiniz. En az kimyasallar kadar işe yarayan doğal çözüm yöntemleri ile lavabo kokusunu giderme söz konusudur.

  • İlk yöntemimiz tuz-sirke karışımını, haftada birkaç kez olmak üzere lavaboya uygulamak olacaktır. Bu yönteme alternatif olan diğer bir kullanım ise karbonat-sirke karışımıdır.
  • İkinci yöntem olarak tıkanmış lavabo içerisine kaynatılmış limon suyu dökebilirsiniz. Her iki yöntem de lavaboyu tıkayan maddeleri çözerek, pimaş borularındaki yağlanmalarının önüne geçilmesini sağlar.
  • Bu iki yönteme ek olarak, diğer bir çözüm önerimiz kahve telvesi! Artık türk kahvesi içerek lavabonun yağlanmasını engelleyebilirsiniz. Kahve telvesini lavaboya dökünüz, ardından su ile telve kalıntılarının gitmesini sağlayarak yağlanmanın önüne geçebilirsiniz.

Lavabo kokusu nasıl giderilir?

Genelde koku olan kısımlar, mutfak lavaboları yani evyelerin alt kısımlarıdır. Buradaki giderden gelen koku kadar, mutfak evye altına koyulan yiyecekler veya çöpün de etkisi olur. Bu faktörler kontrol edildikten sonra sonuç değişmediyse, kesinlikle gider kokusu demektir.

  • Öncelikle gider esi dediğimiz, yani sifon temizlenmelidir. Çünkü sifonların içi, zamanla yemek artığı dolar ve bu atıklar çürür. Bu sebeple de koku yaparlar.
  • Sifonun temizliğini yaptıktan sonra, sorunumuz hala devam ediyorsa; duvardaki gidere geçen kısma bakılır.
  • Sifon duvardaki gidere girerken, kenarında herhangi bir boşluk kalmamalıdır ki dökülen su, kenarlardan damlamasın.
  • Ayrıca kenar boşluklardan koku gelmesin diye; adaptör conta denilen sifon contalarından kullanılmalıdır. Eğer sifon duvardaki gidere sıkıca geçmemişse, koku kenarlardan dışarı çıkar.
  • Tüm bunların yanı sıra, sifon kısmında içinde su kalacak şekilde bir kıvrım, yani es yapılası da şarttır. Çünkü giderden gelen koku, suyu geçemez ve böylece dışarı çıkamaz.

Söylediğimiz tüm bu kontrolleri yapmanıza rağmen hala lavabodan kötü kokular geliyor ise; o gider tıkalıdır. Tıkanmış gider açılmadığı takdirde, kesinlikle koku yapar. Diğer sorunlar için çözüm bulunduğu gibi bunun da çözümü vardır. Gider borusunu kırmadan açan makine ve kamera sistemleri sayesinde, sorunu zarar vermeden hallederek tıkanıklığı açıyoruz. Gider içinde biriken kalıntılar kokuya neden olurlar. Hele tıkanmış bir giderse, kesinlikle koku problemi ile karşı karşıyasınız demektir. Robotla açılan boru kamera ile görüntülenir ve size teslim edilir. Koku problemlerinin tespiti için firmamızdan koku tespit servisi talep edebilirsiniz.

Lavabodan Gelen Kokunun Kaynağı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi lavabodan gelen kötü kokuların sebebi gider tıkanıklıkları olabilir. Mutfak lavabosunda koku oluyor ise hatalı bir iş yapmadan önce koku tespiti yapan firmalardan yardım istemeniz gerekmektedir. Çünkü kötü kokuların kaynağı genellikle gider tıkanıklıkları. Evde kendi başınıza gider tıkanıklığı açmanız çok zor olacağından lavabodan gelen kötü kokuyu bulan servisler sorununuzu kısa sürede çözüme ulaştırabilecektir. Ortamın kokusunu acayip bir şekilde ağırlaştıran gider kokularıolumsuz bir durum oluşturmaktadır. Örneğin evlere servise giden personelimiz bile sürekli karşılaştığı halde, bu kokudan rahatsız olmaktadır. Bir de eve gelen misafirlerin halini düşünün… Her yer temiz olduğu halde, atık su borularından gelen koku ortalığa yayılınca, sanki ev temiz değilmiş gibi bir algıya neden olur. Bunu yaşamamak için, bazı önlemler almak gerekiyor. Sağı solu iyice kontrol ettikten sonra, kötü kokunun giderden geldiğine emin olduysak, bu sorunu kısa sürede çözüm sunmaktayız.

Lavabo kokusunu gidermek içinkanalizasyon kokusu tespiti işlemi yaptırmak gerekmektedir. Kanal içinde yaşanan tıkanıklık sorunları kötü kokulara neden olabildiği gibi, kanal borularına hatalı es verilmesi sonucunda da lavabodan kanalizasyon kokusu gelmesi durumu ortaya çıkabilmektedir. Elbette bütün bunları sizin evde kendi çabanızla anlamanız imkansızdır. Bu yüzden de sizi evlerde oluşan lavabo kokularını gidermek için, koku tespit eden usta çağırmanız gerektiği konusunda uyarıyoruz. İstanbul Tesisat, lavabo kokularının kaynağını bulan firma olarak hizmet vermektedir. Bizi arayıp servis kaydı açtırmanız yeterli.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir