Klozet Açma Pompası

Klozet açma pompası; tıkanan tuvaletlerde, lavabolarda ve yer süzgeçlerinde kullanılabilir. Üretim mantığına bakarak, tuvalet pistonu diye de adlandırılmıştır.

Zaten aynı piston gibi itici bir gücü iletsin diye üretilmiştir. Tıkalı tuvaleti pompayla açmak için, delik üzerine kenarlarından hava kaçırmayacak şekilde yerleştirilip, birden bastırıldığında aradaki havayı itici güç olarak kullanıp, kolunuzun yetişmediği kısma bu gücün iletmesi sağlanır. Tabi bu mantığa göre havanın sıkışması gerektiği için, tamamen tıkanmış olan bir giderde sonuç alınabilir. Yarısı tıkanmış, yarısı açık olan bir hatta pompalama yapmak mümkün olmaz. Çünkü sıkıştırma sağlanamaz ve bu sebeple de eğer pompa ile gider açma işini deneyeceksek, tamamen tıkalı giderde denemeliyiz.

Klozet Açma Pompası Nasıl Kullanılır?

Bu makalemizde aşağıdaki bilgileri bulabilirsiniz.

 • Pompayla klozet açma
 • Tuvalet açma pompası nasıl kullanılır
 • Tıkanan mutfak evyesini pompayla açma
 • Lavabo giderini pompa kullanarak açma
 • Tıkalı küveti pompayla açma
 • Duş teknesi tıkanıklığını pompayla açma
 • Tıkanan banyo giderini pompayla açma

Klozetin ve Lavabonun Tıkanmasının Nedenleri

Günlük hayatımızda tıkanan klozet gideri ya da lavabo ile karşılaşabiliriz. Bu tıkanmanın nedenleri genellikle kullanıcı hatası olarak adlandırılmaktadır. Tuvalet gideri borusu, daha çok hasar görmeye yatkın borular olduğundan dolayı tıkanıklık da görülme olasılığı yüksek borudur. Klozete ya da tuvalete atılan selpak, tuvalet kâğıdı ya da diğer cisimler, klozet tıkanıklıklarının kaynağı olan cisimlerdir.

Bazı tuvalet kağıtlarının erime özelliği vardır, diğer maddelerin ise bu özelliği olmadığında dolayı borularda sıkışıp kalabilir. Bu sıkışıp kalma durumunda sonra da tıkalı klozet ile karşı karşıya kalabilirsiniz. İşte böyle durumlarda klozet açma pompası kullanmak mantıklı olmaktadır. Fakat unutulmamalıdır ki; pompa ile gider açma işlemi sadece tamamen tıkalı olan tuvaletlerde denenmelidir.

Klozet Açma Pompası Ne İşe Yarar?

Klozet açma pompası küçük çaplı ve daha kolay tıkanmalarda işinize yarar. Örneğin klozet deliği ufak olan taşlar vardır. Bu küçük delikler, kağıttan ya da pislikten çabucak tıkanabilir. Pompa bu aşamada sizi kurtarabilir. Ancak daha sert ve zor açılan bir tuvalet tıkanması olayına denk gelirseniz, elinizdeki tuvalet açma pistonu hiç bir işe yaramayacaktır. Farklı denemeler de yapmak faydalı olabilir.

Tuvalet giderini açmak için kostik dökerek, deneyenler de vardır. Bir şeyi asla unutmamak gerekiyor; bilmediğimiz herhangi bir kimyasal madde, çok zararlı olabilir. Kostikle ilgili bilgiyi kostikle gider açma makalemizde daha önce verdik. Şimdilik gider açan pompayı incelemeye devam edelim.

Tıkanan Lavaboyu Pompa İle Açma

Pompa ile mutfak gideri açma konusundan bahsedecek olursak, özellikle mutfaklarda kullanıldığını anlattığımız pompalar, evyede gerçekten işe yarıyor. Hanımların elinin altında sürekli bulunan bu alet, evyede yapılan yemeklerin artıklarını pompalayıp hemen açıyor. Her bulaşık yıkama sırasında mutfak gideri mutlaka tıkanır. Tabi tıkanmadan kastımız; salata yapılırken ufak parçaların gidere kaçması veya bulaşık yıkarken tabak içindeki küçük yemek artıklarının neden olduğu tıkanmalar arasındadır. Mutfak gideri pompası çok işinize yarar. Pompanın da kalitesi elbette çok önemlidir. Çünkü yazının başında bahsettiğimiz gibi, basıncı iletmesi için kaliteli kauçuk ve kenarında hava kaçırmayacak şekilde yüzeye oturan pompa olmalıdır. Aksi takdirde emeğimiz de boşa gider anlattıklarımız da havada kalır. Firmamız size her zaman bu tarz işinizi kolaylaştıracak bilgiler sunmaya devam edecektir. Bizi takip etmeye devam edin tıkanmalara karşı bilgi sahibi olun.

Pompa ile açılmayan lavabo borusunu açma yöntemleri

Pompa ile açmaya çalışılan lavabo neden açılmaz? Çoğu zaman bu yöntem maalesef işe yaramamaktadır. Tahmin ettiğimizden daha büyük bir sorunla karşı karşıya kalmış olabiliriz. Bu tip sorunlarda lavaboya daha fazla zarar vermemek için profesyonel yardım almak gereklidir. Peki profesyonelden kastımız nedir. Görüntülü makinelerle lavabo borusu açan firmalar tıkanıklığı açmakla kalmaz tıkanıklığa neden olan tüm sorunları size maddeler halinde sunabilmektedir. Kullanımla alakalı bir durum var ise servis personeli size nasıl kullanılması gerektiği hakkında detaylı bilgiyi verecektir.

Lavabolar neden tıkanır bunları size kısaca özetleyecek olursak ;

 • Mutfak lavaboları sıklıkla yağlanma nedeniyle tıkanmaktadır. Gidere atılan yemek artıkları ve yağlar boru içerisine sarılarak borunun çapını tamamen daraltıp artık işlevini yerine getiremez hale gelmektedir. Ayrıca tesisatta en ufak bir hata dahi yapılmış ise tıkanma kaçınılmaz olacaktır.
 • Tuvaletlerde ise atılan kağıtlar vb yabancı maddeler tıkanmanın başlıca nedenleri arasındadır. Sadece kullanımla alakalı olmayacağı da göz önüne alınarak diğer faktörlerinde kontrolünün yapılması şarttır. Peki diğer faktörler nedir ? diye merak ediyorsanız , bunlar yapılan hatalı işçilikten kaynaklanabildiği gibi boru içerisinin de aşırı derecede kireçlenmiş olma ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Duş giderlerinde ise boru çapı diğer pimaşlara göre daha dar borulardan oluşmaktadır. Çünkü buradan sadece su geçeceği düşünülerek yeterli seviyede bir boruyla döşenmiştir. Ve ayrıca komple evin tesisatı belli bir sistem dahilinde pimaşların takılması gerekmektedir. Banyo giderleri kıl ve duş jeli gibi atıkların kolaylıkla boru içerisinde birikerek gideri tıkayabilmektedir.
 • Tıkalı giderlerin makine ile mükemmel bir şekilde zararsız nasıl açıldığını daha iyi anlayabilmek için alttaki linke tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.
 • İstanbul Tesisat firması, tıkalı lavaboyu pompayla açma işlemini gerçekleştiremediğiniz takdirde size robotla lavabo açma hizmeti sağlamaktadır. Tıkanan lavabo giderini kamerayla açma hizmetini İstanbul’un tüm semtlerine veren firmamız, sunduğu garantili hizmetler ve lavabo açan makineler sayesinde tıkanıklık problemlerinizi kısa sürede çözmektedir.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir