Kırıkkale Su Tesisat; Kırıkkale'de sıhhi tesisat, su kaçağı tespiti, petek temizliği, tıkanıklık açma, koku tespiti, Kırıkkale tesisat hizmeti vermektedir.

Kanalizasyon Açma Ustası | Lağımcı

Kanalizasyon açma ustası eskiden sırtına attığı kazma kürek ile sokaklarda lağımcı diye dolaşan ustalardır. Tabi şimdi eskiden olduğu gibi sıradan bir şekilde değil, adeta bir doktor edasıyla kameralı sistemler ve robot makinelerle lağım açma işini yapıyorlar.

Kanalizasyonlar Neden Tıkanır?

Kanalizasyonların da normal tuvalet ya da klozetler gibi tıkanma sebepleri vardır. Yanlış kullanımlar ve özensizlik bu tıkanmaların başlıca sebeplerindendir. Kanalizasyon tıkanması sorunu ile karşılaşıldığında kanalizasyon açma ustası çağrılmalıdır. Eskiden bu işlemler daha zor bir şekilde yapılmaktaydı fakat artık teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte robot makinelerle birlikte lağım açma işlemi daha kolay olarak yapılabilmektedir.

Kanalizasyon tıkanmalarının sebepleri konusunu şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Binalarda kullanılmakta olan tuvaletlere ya da klozetlere erimeyen katı cisimlerin atılması ve yanlış kullanım kanalizasyon tıkanmalarına neden olabilir.
 • Lavabolara dökülmekte olan yağlı atıklar boruları ve pis su giderlerini tıkadığından dolayı kanalizasyon tıkanmalarına da sebep olabilir.
 • Sanayisi gelişmiş  yoğun olan bölgelerde, pis su gider kısımlarına atılmış olan kumaş parçaları, poşetler ve hacimli kimyasallar da kanalizasyonun başlıca tıkanma sebepleri arasında sayılabilir.

Lağım Açan Tesisatçı Usta

Aslında Osmanlı’dan beri süregelen ve adına da lağımcılık denilen bir iş gerçekten de vardır. Şimdilerde tuvalet açan lağımcı, o günlerde en önemli savaşlarda ordunun yer altındaki gücü olmuştur. Aynı şekilde Çanakkale savaşında da yer altı tünelleriyle düşman mevzilerine saldırılar düzenlemiş ve yüzlerce tünel kazarak yer altında apayrı bir savaş yapmışlardır. Düşman askerlerinin karşılıklı kazdığı tünellerde yeri gelmiş kazma küreklerle savaşmışlar, aylar boyunca adeta yer altında yaşamışlardır. Şimdilerde çok nadir rastladığımız lağımcılar, kırılamayacak ve tadilatı mümkün olmayan bölgelerde, yer altından tünel kazıp, kazdıkları tünellerden boru döşeyerek bu sorunlara çözüm üretirler. Kanal açma robotunun üretilmesi ile birlikte lağım açma ustası da artık dinlenmeye çekilmiş durumda. Çünkü kanalizasyon açma ustası tünel kazacağına, robotla kırmadan tıkanıklık açma çok daha kolaydır.

Robotla Lağım Açan Usta

Normalde böylesine büyük gider boruları kolay kolay tıkanmaz. Nadiren rastlanan kanalizasyon tıkanmasıbir kenara, daha çok kanalizasyon hattında çökme veya eğimsizlik kaynaklı sorunlar yaşanır. Hal böyle olunca bu borunun içini görmek ve arızanın nerede olduğunu bilmek bize büyük kolaylık sağlar. Modern lağımcı diye nitelendirebileceğimiz ustalarımız, ellerindeki kameralı kanal açma robotu ile müdahale ederek tıkanmayı açar ya da arızalı bölgenin tam yerini tespit ederler. Böylece boydan boya her yeri kırmaktan ya da tünel açmaktan kurtulmuş oluruz.

Kanalizasyon açan usta bulmak eskisi kadar kolay da değildir. Zaten insanlarımızın çoğu bu işi kimin yaptığını bilmez ve lağımı kim açar veya kanalizasyonu kim açar diye internetten ilgili kişiyi ya da kurumu ararlar. Biz size açıklayalım; kanalizasyon tıkanıklığını açan firma biz ve bizim gibi kanal açma su kaçağı bulma hizmeti veren firmalardır. Bu yönden firmamız gelişmiş ülkelerdeki sistemleri ile eş zamanlı olarak kullanmakta ve her an yeni teknolojiyi takip etmektedir. Her işin makinelere yaptırıldığı bu dönemde, lağım açma işini hala kazma kürekle yapmak kimseyi de tatmin etmiyor artık. İnsanlar yapılan her işin kendi gözüyle görülmesinden yana olduğundan, görmedikçe güvenemez hale geldiler. Sizlere görerek tıkanıklığın açıldığı bir hizmet sunuyoruz.

Tıkanan kanalizasyon borusu, başa istenmeyen felaketlerin gelmesine yol açabilmektedir. Böyle bir durumda yapılacak olan yanlış müdahaleler ise, işin içinden daha da çıkılamaz bir hal almasına yol açar. Unutmayınız ki bilinçsiz yapılacak her uygulama, hem sağlığınızı ve bütçenizi riske atarken hem de sorunların tekrarlanmasına sebep olabilir. Bu yüzden kanalizasyon tıkanması sorunu ile karşılaştığınız takdirde kanalizasyon açma ustası tarafından destek almalısınız. Tıkalı kanalizasyon açan servis ile birlikte gelen uzman ustalar, profesyonel bir şekilde robotlarla tıkanıklıkları gidermektedir. Robotla kanalizasyon gideri açan tesisatçı firma İstanbul Tesisat ise size 7/24 bu konuda destek olmaya hazırdır.

Makine ile kanal açma nedir? Robotla kanal açma işini yapan tesisatçılar

Lağım olarak adlandırılan yer aslında tuvalet gider borularıdır. Bu borularda bir problem olduğu zaman pis suyu geri verdiği için lağım taştı diye hemen bir tesisatçı arayışına gireriz.  Tıkalı olan yer derhal müdahale edilip açılması gereklidir. Bunun için üretilen bilgisayarlı sistemler sayesinde hiç bir alan kırılmadan bu işlemin başarı oranı %99’dur. Makine ile garantili kanal açan firma arayışına girmek zorunda kalırız. Peki bu makineler tıkanıklığı kesinlikle açabilirmi? Evet sadece istisnai durumlarda gider borusu açılmayabilir. Bu durumlar nedir bunları kısaca özetlemek gerekirse;

 • Binanın bağlı olduğu rögar dolu ise tıkanıklık açılmayacaktır. Rögar tıkanıklarını oturduğunuz yerdeki belediyeler ücretsiz olarak gerçekleştirmektedir.
 • Bina ana borularında da çökme gibi bir durumla da karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Çöken borunun malesef açılma ihtimali kesinlikle yoktur. Çöken kırılan borularda kameralı dedektör değidimiz sinyal verici cihazla çöken noktanın tespitini yapabilmekteyiz. Dedektörle Kanal Tespiti yazımızda ayrıntılı olarak incelyebilirsiniz.

  Kanal Açan Lağımcı Firmalar

  İstanbul Tesisat firması, teknolojik makineyle lağım açan firmalardan biridir. İstanbul’da hizmet veren firmamız tüm kanal açma makinelerine sahip olduğundan lağım açma servis hizmetini tüm semtlere vermektedir. Kamerayla lağım açan usta ekibimiz kanalizasyon borusunun içini görüntüleyerek tıkanıklığı açar ya da tam yerini belirleyerek tamirini yapar. Bunun için tek yapmanız gereken firmamızı arayıp servis kaydı açtırmaktır. Firmamızın verdiği hizmetlerden bazıları aşağıda listelenmiştir.

  • Kamerayla lağım açma servisi
  • Kanalizasyonu robotla açma
  • Makineyle kanal açma servisi
  • Robotla lağım açan usta

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir