Kanal Açma Kırıkkale

Kanal Açma

Atık su borularında ya da tesisatlarında boru içerisinde birçok farklı nedenden dolayı tıkanmaların çözümleri kanal açma adımları ile yapılır. Bu durumlar kanalizasyon borularında tıkanma, daire içerisinde yer alan tuvalet tıkanması ya da lavabo tıkanmaları gibi yapılarda tercih edilir.

Daha çok yağmur yağması durumlarında meydana gelmesi dikkatleri çeker. Çatılarda yer alan toz ya da kuş tüyü gibi durumlar borular içerisine kaçarak tıkanmaların olmasına neden olabilir. Kanala karışma sonucunda meydana gelen bu durumlar kanal açma robotu yardımı ile sonuçlandırılır. Bu sistemlerin ardından bir de kanal görüntüleme sistemleri çalıştırılır ve kanalların tıkanmasının ardından borulara verilen hasarlar kontrol edilerek onarımları sağlanır.
Kanalizasyon gibi yapılarda yaşanması söz konusu olan durumlardan bir tanesi göçüklerin yaşanması olmaktadır. Yapıları itibari ile daha çok plastik tarzı malzemelerden oluşmaları kırılgan yapıda olmalarına neden olmaktadır. Zeminleri dolgun toprak ile oluşturulan alanlarda ise baskılara dayanamayan borularda kırılma gibi durumlar da oluşacaktır. Bu durum olur ise kanalizasyon sularının binalara girmesi ise kaçınılmaz olmaktadır.

Kanal Borularında Yıkama Çalışması Nasıl Olur?

Çalışmalarına devam eden bir iş yeri içerisinde kanalizasyon sistemlerinde değişiklik yapma adımları aslında iş gücü kaybı yaşanmasına neden olur. Bu bilinç ile yapılan işlemlerin geneli içerisinde kazısız bir teknoloji kullanma adımlarını tadilat durumları olmadan boruların iç kısımlarının yıkanmasını da sağlamaktayız. Eğer bu adımlar içerisinde doğru olan teşhisler yapılır ise ek bir masraf olmadan daha kesin çözüm yolları olmasına yardımcı olacaktır. Bina ya da endüstriyel gibi işletmelerde yer alan kanalizasyon hatları içerisinde temizlik çalışmaları daha çok profesyonel yapıda olan ekipmanlar kullanılarak da yapılmaktadır. Daha çok evlerde meydana gelen ve yemek yağlarından kaynaklı olarak meydana gelen bu durumlar için geçici olan yöntemler yerine daha çok Rorthenberger isminde olan basınçlı bir temizleme cihazı kullanmayı tercih ederiz. Bu makine yardımı ile yapılar ilk günkü gibi temiz bir yapı halini alacaktır. Girilmeleri zor yapıda olan fosseptik çukurlar için de farklı yapıda olan yıkama hortumlarına sahip olarak adımların daha hızlı ve kaliteli olarak gelmesi noktasında yardımcı olmaktayız. Bu süreç içerisinde hem zamandan kazanç sağlıyor hem de bu süreçleri daha hızlı bir hal alarak mali kısımların düşük olmasını sunarak da yapmış oluyoruz. Tabi ki bu durumlar karşısında işletmeler uzun soluklu sorunlar yaşamaması adına ise daha bu sorunlar olmadan baştan aşağı bu yapıları temizletme kısımlarını da öneriyoruz.

Kullanılan Ekip Cihazları

İşlemler sırasında kullanılan farklı cihazlar vardır. Bunlar ile hem kesin kaliteli ve hızlı olan çözümleri sunarken hem de mali değerleri düşük olan hizmetleri de getirmiş oluyoruz. Bu süreç içerisinde kullanılan cihazlar;
Rothenberger R750 Spiralli yapıda olan açma makinesi
Rothenberger R600 ile kanal temizleme makinesi
Rothenberger HD13 / 100 kanalizasyon içerisinde açma ve yıkama işlemleri için basınçlı olan su jeti
Rigdig KJ 1590 yüksek basınç yapısı ile yer alan su jeti motoru ve kanal temizleme yapısı
Rigdig SR – 20 Boru içinde yerini tespit etme dedektörü
Rigdig 61 metre olan endüstriyel yapıda olan kanal kamerası
Rigdig 20 metre yapıda olan micro drain adında kanal kamerası
Rigdig 512 hs olan sonda
Rothenber HD 17 / 190 trifaze olan motorlu endüstriyel yapıda olan kanal yıkama makinesi
seçenekleri kullanılarak işlemleri daha hızlı ve kesin sunarız.

Kanal Açma İşlemi Sırası

Sizler için hizmetleri belirli bir sırada sunuyoruz. Kanal açma adımları daha çok;
Hazırlık aşaması
Bulaşık sabunu ya da sıcak su yöntemi
Piston yöntemi
Tel portmanto adımı
Kılavuz yöntemleri
Vakum seçenekleri
Enzimler yardımı ile
Kabartma tozu ya da sirke yöntemi
Kimyasal yöntem gibi işlem sırasında da sunmaktayız.
İşlemlerin Sırası
Su Gönderimi
Problem daha çok kanal ya da tuvalet gibi çanak yapısında olan kısımların tıkanması ise bu durumda ilk yapılması gereken adım su gönderimi olmasıdır. Tıkanan yerleri açmak için pompalama işlemlerini yapmak için daha iyi olan adımların suyun yeterli olmasıdır. Suların ağırlıkları ve pompa işlemlerinin kuvveti ile kanal açma işlemleri rahat bir şekilde olacaktır.
Plastik Eldiven Kullanımı
Temizlik sırasında kendinizi mikroplardan korumak adına plastik eldiven  giymeyi tercih etmelisiniz. En azından bu işlemler sırasında kendinizi korumuş olacaksınız.
Zemini Koruma
Tıkanıklık açma adımları sırasında eğer taşma gibi durumlar olur ise zemini korumak adına havlu ya da benzeri parçalar ile zemini koruma altına almalısınız. Temizlik açısından yoksa sonunda zor olan süreç sizleri bekler.
Suları Kapatın
Su baskını gibi durumları tıkanıklık açma adımları sırasında engellemek adına arka kısımlarda yer alan su topuzlarını kapatmak gerek.
Havalandırmaları Açık Tutun
Havalandırmaları açık tutmak tıkanıklık açma sırasında içeride kötü koku oluşumlarına engel olacaktır.
Biraz bulaşık deterjanı sıkın
Kimyasal ve sıcak su yardımı alınarak yapılan bu adımlar sizlerin işlemlerini kolaylaştırır. Kenar kısımlara deterjan sıkılmalıdır.
Sıcak Su Kullanımı
Bel hizasından tutarak bir miktar sıcak su tuvalet içerisine dökülür. Suyun yukarı kısımlardan dökülmesi suya tazyik kuvveti vermek için gereklidir.
Daldırma işlemleri yapmayın
Eğer tıkanıklığa neden olan bir nesne ise bir şeyler ile daldırma yapmayın. Daha zor olan bir süreç olacağı için bu noktada piston kullanılması daha uygun olur.
Doğru piston kullanılmalıdır.
Tuvalet kanal kısımlarını açmak için tercih edilen pistonlar şekline göre doğru seçilmelidir. Aksi halde yanlış olan seçimler daha zor olmasına neden olacaktır.
Piston doğru şekilde kullanılmalıdır.
Eğer tıkanıklık açılacak yer çanak tuvaletler ise bu süreçte su kaybı yaşanır. Bunun yerine pistonu çekmek yerine tuvalete su eklemeyi de tercih etmek su kaybı olmaması adına daha uygun olacaktır.
Tel askı kullanın
Boruları açmak için plastik eyler değil de tel askı kullanılmalıdır. Askı direk olarak değil de çözülerek kullanılması gerekir. Ardından bu çözülme işlemlerinin ardından tuvalete sokulmalı ve ileri geri hareketleri ile tıkanıklık yollarını aşmak gerek.
Kılavuz edinin
Tesisat yerlerinde yer alan burgulu şekilde olan ve gel git yapma için kullanılan kılavuzlardan edinin. Bu alet ile daha rahat işlemler sağlanır. Dairesel olan hareketler yapılır ve sorun hızlı olarak çözülür. Eğer bu yöntem ile çözüme kavuşulmaz ise vakum yöntemi tercih edilir.
Vakum sırasında sıradan durumlar yerine esnek olan hortumların kullanılması tercih edilmelidir. Bu hortum ile su iyice vakumlanmalıdır. Vakum sayesinde nesneyi emmesi de beklenmelidir. Eğer hala sonuç alınamıyor ise sizler de bize ulaşmayı artık tercih edin.
Enzimler yöntemi ile uygun olan sonuca da kavuşmak daha kolay olacaktır. Bu adımların ardından başvuru olması gereken bir yöntem olmaktadır. Tıkalı kanal açma sırasına daha çok saç tıkanması olması gibi durumlarda tercih edilir.
Ürünü satın alın
Tıkanıklık açmak için organik yapıda olan enzimleri satın almak gerekir. Bunun etkilerini ya da yan etkilerini okumak ve kullanılış şekline uygun olarak kullanmak gerekir. Bu noktada farklı durumlar oluşmaması adına dikkatli olmak da gerekir. Yanlış bir şey olmasına engel olmak adına o an sizden istenilen her ne var ise onlara harfiyen iyi bir şekilde uymak da yeterli bir durum olacaktır.
Kabartma tozu kullanın
Tuvaletin kase kısımlarına bir paket hamurlarda kullanılan kabartma tozu dökün. Sonra ardından ise bunun üzerine yavaş bir şekilde sirke dökme adımlarını da ekleyin. Sirke dökmesi sırasında oldukça yavaş bir şekilde hareket etmeye dikkat edin. Kimyasal ile yapılan adımlar oldukça zaman alan bir şey olması bilinir. Bundan sabırlı olmak gerekir. Mutlaka etkili bir şeydir. Bu süreç içerisinde taşma durumlarına engel olmak için yavaş olmanız dikkat gerektiren bir adım olacaktır.
Bu işlemlerin ardından birkaç dakika kadar kısa süre bekleyin ve su ekleyin. Tuvaletin içerisine yardımcı madde niteliğinde olması için ortalama dört litre kadar su eklenmelidir. Bir gece beklenmesi yeterli olacaktır.
Kimyasal edinin
Eğer bu yöntemlerin hiç biri işe yaramadı ise de en son yöntem olan kimyasala başvuru yapılması gere. Büyük marketler içerisinde yer alan bir adet kimyasal almak sorun için yeterli olacaktır. Eğer tıkanma işlemleri organik yapılı değil ya da nesnelerden kaynaklı ise sadece bize başvurmanız gerekir. Çünkü hangi yöntem ile dener iseniz deneyin nesneler ile olan durumları bizlerden yardım almadan yapamazsınız. Organik yapılı tıkanmalar için bu yöntemlerden bir tanesinin de olsa işe yaraması söz konusu olurken nesle ile farklı yollarda olan tıkanmalarda söz konusu bile değildir.
Kanal açma atık su tesisatlarında boru içerisinde çeşitli sebeplerden dolayı oluşan tıkanmaları açmaya denir. Bazen kanalizasyon borularının tıkanması, bazen de daire içindeki pimaş tıkanması durumunda kanal açma yöntemlerine başvurulur. Özellikle yağmur yağınca kanal borusu tıkanması daha fazla olur. Çatılarda toz, kuş tüyü vb. atıkların yağmur esnasında suyla birlikte gidere akması ile oluşan yağmur gideri tıkanıklığı kanal açma makinesi ile açılır. Bina ana pimaşında tıkanıklık olması durumunda robotla kırmadan açılan giderlerde istisnai olarak çökmeler ve eğimsizlik problemleri de olabilir. Kanal görüntüleme kamerası ile boru içini görerek pimaşın neden tıkandığını görebilirsiniz. Çoğu zaman zemin katlarda inşaat temeli yapılırken gider borusu iyi sabitlenmediği için beton dökülünce ya oynar eğimi bozulur ya da pimaşlar birbirinden ayrılır içine beton dolar. İki durumda da tıkanıklık açılsa da tekrar sorun yaşanabilir. Arızalı kısmın değişmesi demek borunun komple değişmesi demektir. Buda büyük tadilat ve maliyet anlamına gelir. Ancak kırmadan kanal açma robotu ile tıkanıklık açılmasa da görüntüleme robotu bize nerenin arızalı olduğunu gösterir. Dedektörle arızalı bölge nereye denk geliyorsa tam olarak işaretlenir. En azından maliyet üçte birine düşer ve az yer kırılır.
İki rögar arasında geçişi sağlayan kanal borularında sürekli yağlanmayla karşılaşabilirsiniz. Yüksek basınçlı su ile temizleme işleme yapan makineler boru çeperini kaplayan yağları söker. Sürekli kanal açma robotunu çağırmak zorunda kalmazsınız. Tıkanan tuvalet borularında veya lavabo borularında sizlere kalıcı ve kesin çözümler sunmaktayız. Ters eğim verilerek döşenen boru içerisinde pimaş yıkama yapılarak eskisi gibi tertemiz bir gider borusuna sahip olursunuz. Bir defa tıkanan gider boruları ilerde mutlaka eskisinden daha zahmet verecek bir şekilde tıkanma yapacaktır. Bu sorunların başınızı ağrıtmaması için atık su gider borularınızın içini muntazam bir şekilde periyodik olarak temizletin.
Kanalizasyon borunuzun içerisinde ne gibi yanlışlıklar var görmek ister misiniz? Kameralı kanal açma makinamız sayesinde kağıt, peçete, beton gibi taşlaşmış pis suların taşmasına yol açan maddeleri kırmadan açmak gerekir. Bu atık maddeler belediyenin kanalizasyon borularına gitmeden binanın atık su gider borularında herhangi bir yerde birikme yaptığında direk en alt katın tuvaletinden veya banyosunda geri taşma yapar. Üst katlar tuvaleti kullandıkça bodrum seviyesindeki dairenin giderlerinden su geri gelmeye başlar. Bu kanalizasyon suyu baskınlarını önlemek için bodrum kat dairelerin kanal borularını ayrı bir hat şeklinde çekmek gerekir. Söme (radya temel) içerisine döşenen bu boruları döşedikten sonra kamera sistemi ile kontrol etmek gerekir. Zira bu borular döşendikten sonra beton ve demir altında kaldığı için tadilat yapmak imkansız gibi birşeydir. Boruda kontrol edilecek hususlar;
a- Doğru eğimin verilip verilmediği
b- Boru içerisinde beton, kağıt veya katı herhangi bir maddenin kalıp kalmadığı
c- Kanalizasyona gidene kadar boru içerisinde herhangi bir kırık ve çatlak olup olmadığı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir