Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Apartmanda Tuvalet Tıkanması

Uğruna tartışmalar çıkan, herkesin bir başkasını suçladığı apartmanda tuvalet tıkanması durumu, sürekli ve her binada yaşanan sorunlardandır.

Sorun çoğu zaman en alt kattan patlak verir. Ana borunun tıkanması kolay olmaz ama borunun eğimsiz bir kısmında ya da çok keskin bir dönüş olan kısımda tıkanmalar yaşanır. Bahsettiğimiz bu kısımsa, genellikle bodrum katlarda olur ve bu sebeple su hep oradan taşar. Ev alırken ya da kiralarken bu hususa dikkat edilir. Zaten ev satış ve kiralama fiyatları da buna göre değişir.

Tuvalet Tıkanıklığının Sağlığa Zararları

Tuvalet tıkanıklığının giderilmesi zamanında yapılmadığında bazı sorunlar ile karşılaşılır. Temizliği yeteri kadar yapılmadığı pis lavabolar, biraz zalimce gelse de mikropların yuvası olmuştur. Aklınıza gelebilecek her türlü mikrobun tıkanan tuvaletlerden, tuvalet kapakları ve lavabolara kadar rahatlıkla ulaşabileceğini biliyor muydunuz?  Söz konusu tuvaletlerden kapılabilecek hastalıklar ise azımsanamayacak kadar çoktur. Hepatit A, Menenjit, koli basili gibi pek çok hastalığa ortam hazırlayan tuvaletlerde, meydana gelen tıkanmalara derhal müdahale edilmesi şarttır!

Apartmanda Tuvalet Tıkanmasının Nedenleri

Apartmanlarda ana gider borusunun tıkanması çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Bu yüzden bir apartmanda tuvalet borusunun tıkanması görünüyorsa sebebi araştırılmalı ve çözüm buna göre belirlenmelidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi apartmanlardaki tuvalet tıkanmaları genelde bodrum katındaki dairelerde görülür ve daha sonra üst katlarda hissedilir. Bu yüzden ev alınacağı zaman bu durumlara dikkat edilmelidir.

Apartmanlarda tuvalet tıkanmalarının genel sebepleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Apartmanın ana giderindeki rögar kısmına uzanan tesisatta bozulmalar meydana gelmesi.
  • Pimaşların dönüş kısımlarında keskin dirseklerin kullanılması.
  • Yapı halen inşaat durumundayken boruların bir şekilde zarar görmesi ya da üstüne duvarın çökmesi.
  • Deprem gibi doğal afetlerden sonra tesisatta meydana gelen çökmeler.

Apartmanda Tuvalet Tıkanmasını Açan Tesisatçı

Bir de bodrum katlardan geçen ana boru betonun içine, yani temele döşenir. Temele döşenen apartman borusu tıkanması, yaşanan en kötü tıkanıklık hadisesidir. Çünkü temelde tıkanıyorsa, borunun eğimsiz olma olasılığı ve temel betonu dökülürken, borunun içine beton dökülme ihtimali yüksektir. Binalarda ortaya çıkabilecek böyle bir tıkanma robotla kırmadan ana gider açma işi yapan firmalar tarafından çözülürse ne ala. Çözülmez ise o bölümde kırma dökme olması kaçınılmaz olur.

Apartmanın üst katında da tıkanıklık yaşanabilir. Örneğin balkon çıkmalarında pimaş dönmek zorunda kaldığından, keskin ve eğimsiz boru döşenirse pimaşın tıkanma riski çok yüksektir. Mutfak ana gideri tıkanması da bu şekilde olur. Çözümü çıkmanın altından dönüp, cepheye doğru dönüş kısmında dönüşe açık dirsek yani 45 derece dirsek kullanılırsa daha yumuşak bir dönüş sağlanmış olur. Bu da gidere dökülen yağların veya yemek artıklarının birikmeden akıp gitmesini sağlar. Kırmadan apartman borusu açmakonusunda geliştirilmiş olan makineler sayesinde, sizin için temiz, güvenli ve garantili bir şekilde işinizi yapıyoruz.

Ortak kullanılan gider borusu tıkanması halinde, açmak için yapılan çalışmaların bedelini, binanın tamamının karşılaması gerekir. Su kimin evinden geri teperse tepsin, o katın üstünde bulunan tüm daireler o boruyu kullanırlar. Bu yüzden tıkanmaya sebep olan şey, herkesten dökülen yemek artığı ve yağlardır. Ancak bu konuda her zaman tartışmalar çıkmıştır. Mağdur olan daire sakini suyu keser. Çünkü kullanıldığı anda onun dairesinden su çıkıyordur. Buna sinirlenen diğer kat sakinleri ise suyu açar vb. durumlar söz konusu olur. Böylece iş uzar ve neticede herkes para verir. Olan biten tüm macera sadece boşa vakit kaybı olarak kalır. Ana gider sorunu, anlayışla ve komşuların üzerine düşeni yapmasıyla; hem daha hızlı, hem de üzülmeden, yorulmadan, sinirlenmeden çözülebilir.

Binanın Ana Borusu Tıkandı

Binalarda yaşanan tesisat sorunlarında, binanın ana gider borusunu açma servisi veren firmamızdan destek alabilirsiniz. Kırıkkale Tesisat, yılların tecrübesi ve binadaki ana boruyu açan makineler sayesinde tuvalet tıkanması sorunlarına hızlı ve güvenilir çözümler sunmaktadır. Binanın ana pimaşı tıkandı diyorsanız ana boruyu açan firma arayışınıza son veriyoruz. Firmamızda kullanılan kameralı kanal açma aletleri sayesinde apartmanda yaşanan tıkanıklık sorunlarını ortadan kaldırıyoruz. Kırıkkale Tesisat firması hem Avrupa, hem de Anadolu yakasında tüm semtlere apartmanda kanal tıkanıklığı açma hizmeti vermektedir. Bunun için bizi arayıp servis kaydı açtırmanız yeter. Size en yakın kameralı tuvalet açma servisini yönlendiriyoruz.

Tıkalı gideri evde açma yöntemleri- Pimaşları makine ile açan servis

Dairlerde meydana gelen tıkanıklık problemini çözebilmek için öncelikle görüntülü sistemlerle sorunun ana kaynağına ulaşmak gereklidir. Kameralı robotlar sayesinde boru içleri görüntülenerek tıkanıklığa neden olan faktörün ana borudan mı yoksa en alt kattaki dairenin kendi hattından mı olduğunu anlamak mümkündür.

En alt kattaki tuvalet taşması ana borudan mı kaynaklanır ? Alt kattan geri gelen su logardan mı gelir ? bunları anlamanın yolu aletle çalışan şirketlerden yardım almaktan geçmektedir. Cihazla çalışan tesisatçılar nasıl bir yol izlemektedir ve tıkanıklığın sebepleri nelerdir ?bunları kısaca özetleyelim;

  • Dairelerden gelen su kimi zaman yer süzgeçlerinden çıkmaktadır. Bunun nedeni ana boru tıkanıklığından kaynaklanmaktadır. Yer süzgeç gideri ana pimaşa en yakın boru sistemi olduğu için ilk olarak pis su buradan geri tepmektedir. Ana gideri robotla açan sistemler sayesinde kısa sürede bu probleme son verilir.
  •  Tuvalet tıkanması sorununu evde çözmenin yolları nelerdir? diye düşünebiliriz ama bu pimaşlar geniş ağızlı ve büyük borulardan oluşur. Bu gider borularını kendimiz açmaya çalışırsak daha büyük sorunlara ve tadilatlara sebep olabiliriz. Tesisatı korumak ve bu sorundan en kısa sürede kurtulmak için aletle tuvalet açan şirketlerden yardım almak gereklidir.
  •  Robot cihazla kanal açma işlemi düşük masraflı ve içinde açma garantisi olan bir sistemdir. Bazı durumlarda makinenin tüm gücüyle çalışmasına rağmen yinede tıkanıklık açılamamaktadır. Oysaki logarda kontrol edilmiştir orada da bir sorun yoktur. İstisnai durumlarda hattın çökmüş olabilme ihtimali vardır. Gerekli kontroller yapıldığında sorunun tespit edilmesi muhtemeldir. Peki bu durumda ne yapmamız gerekli? Kırıkkale Tesisat tüm sorunlarınıza çözüm bulacak ekipmanlara ve yetkin personele sahiptir. Hattın çökmesi durumunda yerinin tespit edilmesi kesinlikle gereklidir. Sizde pimaşlarda çökme olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki linkten detayları öğrenebilirsiniz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir